ANA SAYFAKARACİĞER HASTALIKLARIPANKREAS ve SAFRA YOLARI HASTALIKLARIYEMEK BORUSU -MİDE HASTALIKLARIBARSAK HASTALIKLARISİSTEMİK HASTALIKLARBASINDANFotoğraflarİLETİŞİM
Prof.Dr.LeventDemirtürk Gastroenteroloji Uzmanı
444 25 99 - (0216) 585 37 00 (EMSEY HASTANESİ)
Kronik b Hepatit
Kronik c Hepatit
Siroz
Alkole Bağlı Siroz
Sarılık
Karaciğer Yağlanması
Karında Sıvı Toplanması (Asit)
KARACİĞER HASTALIKLARI

Karaciğer,insanda eşitsiz büyüklüğü ve şekli olan dört lobu bulunan kırmızımsı kahverengi bir organdır. Bir insan karaciğeri normalde 1,4-1,7 kg ağırlığında ve yumuşak, pembemsi-kahverengi, üçgen bir organdır. Hem en büyük iç organ (en büyük organ genel olarak deri) ve insan vücudunun en büyük bezidir.Karaciğer diyaframın hemen altında ve karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunur.
Karaciğer, kandaki birçok kimyasal maddeyi düzenler ve karaciğerden atık maddelerin taşınmasına yardımcı olan "safra" adı verilen bir ürün salgılar. Mide ve bağırsaklardan çıkan kanın tamamı karaciğerden geçer. Karaciğer bu kanı işler ve besin ve ilaçları parçalayarak vücudun geri kalanı için kullanımı daha kolay olan formlara ayırır.
Başlıca Fonksiyonları
  • Yağ sindirimi için safranın atılması
  • Kandan ilaç, kimyasal maddeler ve alkolün temizlenmesi
  • Fazla glikozun nişasta olarak depolanması
  • Safra ile atıkların atılması
  • Protein ve kolesterol sentezi
  • Kan pıhtılaşması
  • Enfeksiyona karşı bağışıklık
Değerli hastalarımız bu bölümde Karaciğer hastalıklarına kısa ve öz olarak yer verilecektir.Vaktim elverdiğince yenilikler ve ilaveler yapılacacaktır.
Burada verilen bilgiler tanı ve tedavinize hizmet amacı gütmeyip bilgilendirmeye yöneliktir.
Hastalığınınızı mutlaka hekiminize danışmanız ve hekim kontrolünde olmanız önemli hususdur.


 
ANA SAYFAKARACİĞER HASTALIKLARIPANKREAS ve SAFRA YOLARI HASTALIKLARIYEMEK BORUSU -MİDE HASTALIKLARIBARSAK HASTALIKLARISİSTEMİK HASTALIKLARBASINDANFotoğraflarİLETİŞİM